Egy kis ízelítő a Szentiváni Újság februári számából:
Stocker Andrea, a Pilisszentiváni Fúvószenekar zenésze nyerte el nemrég a magyarországi német nemzetiség legjelentősebb ifjúsági elismerésének számító Valeria Koch-díjat, amit az érettségi előtt álló fiatal hölgy a Kongresszusi Központban január 12-én megtartott Országos Sváb Gálán vehetett át. A hírről annak idején több internetes portál – köztük blogunk – is beszámolt, a Szentiváni Újság ezért ez alkalommal egy vendégcikkel, a Várkapu.info interjújának megjelentetésével köszöntötte a díjazottat, aki a cikkben nemcsak sváb gyökereiről vallott, de arról is beszélt, miért leli örömét mai tizenévesként a nemzetiségi hagyományőrzésben.
Egy különös, gyaníthatóan helyi vonatkozással is bíró érdekességről olvashatnak beszámolót a Szentiváni Újság helytörténeti rovatában: bár a községben nemrég elakadt az a kezdeményezés, amely az Osztheimer családról kívánta elnevezni az egyik névtelen utcát, a Délvidék egyik kisvárosában viszont valaha született ilyen utcanév. Az ugyan még nem egyértelmű, hogy ugyanarról a családról van-e szó, de a felfedezés mindenképp számot tart a Pilisszentiván története iránt érdeklődők figyelmére.
A böjti időszak a keresztény egyházakban a húsvéti előkészület ideje, melyet Jézus kínszenvedésének az emlékére tartanak; aki ilyenkor tér be egy templomba, sehol sem lát virágdíszítéseket, nincsenek bálok, esküvők, bálok, sok család étrendjéről Húsvétig eltűnik a hús is. A Szentiváni Újság összefoglalójából a vallási hagyományokban járatlanok is betekintést kaphatnak abba, hogy hogyan és miért alakultak ki a farsanghoz és az azt követő böjthöz kapcsolódó hagyományok, és ezeknek milyen változataik alakultak ki az elmúlt évszázadokban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése